Poznańska moc defensywna na Euro

Już w piątek zaczynają się mistrzostwa Europy do lat 21. Wielkie nadzieje są wiązane z tym występem polaków na Euro. Dlatego postanowiłem napisać kilka zdań o ważnym punkcie defensywy, który może okazać się kluczowy w walce o medale. Drodzy państwo, przed wami Jan Bednarek!

Wypożyczenie i chęć szczera…

Gdy w zeszłym roku do Niemiec przenosił się Marcin Kamiński, można było w poznańskim powietrzu odczuć lekką nutkę niepewności. Sporo osób zadawało sobie pytanie, co może stać się z obroną Kolejorza. Zapominano wręcz wówczas o bohaterze dzisiejszego tekstu. Jan Bednarek. W sezonie 2015/16 reprezentował barwy Górnika Łęczna w ramach wypożyczenia. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że do tej pory była to najlepsza decyzja z wypożyczeniem danego zawodnika przez Lecha. W samej Łęcznej Bednarek był rzucany na pozycje stopera, defensywnego czy środkowego pomocnika.  Doszło nawet do tego, że Bednarek częściej występował przed linią obrony, grając jako typowa „szóstka”.

…zrobią z Ciebie bohatera

Po powrocie do Poznania Bednarek – no może nie z miejsca, bo musiał czekać cztery spotkania na swoją szansę – wszedł do pierwszej jedenastki Lecha i grał bezbłędne spotkania, w których był filarem defensywy Kolejorza. Jednak jak to ze wszystkim, nie mogło się obejść bez dziwnych błędów, po których Lech tracił gole. Między innymi ten w pucharowym spotkaniu z Wisłą – który nie był groźny w ostatecznym rozrachunku, ale się przydarzył – gdy zupełnie puścił Brleka i ten pokonał Putnockiego. Niemniej miniony sezon w wykonaniu Bednarka kibice z Poznania zapamiętają jedynie pod względem plusów, bo tych było zdecydowanie więcej.

Okno wystawowe

Trzeba powiedzieć jasno, że zbliżające się wielkimi krokami Euro u21 będzie oknem wystawowym nie tylko dla Jana Bednarka, ale pozostałych lechitów Tomasza Kędziory oraz Dawida Kownackiego. Jednak z tej trójki dwaj pierwsi mają szanse, a raczej na pewno będą występowali w pierwszym składzie ustalonym przez Marcina Dornę. Kędziora jest kapitanem młodzieżowej reprezentacji i ma za sobą solidny sezon, chociaż nie był to porywający rok prawego obrońcy Kolejorza. Bednarek, tak jak napisałem, bardzo dobry sezon i tylko rodzi się pytanie, kto zagra obok młodego wychowanka Lecha w obronie? W obwodzie trener Dorna ma takich zawodników jak Igor Łasicki, który był wypożyczony z Napoli do Carpi. Jest również Krystian Bielik. Były zawodnik Legii Warszawa ostatnie pół roku spędził na wypożyczeniu w Birmingham oraz Paweł Dawidowicz, który podczas gry w drugiej Bundeslidze pod koniec sezonu nabawił się kontuzji naciągnięcia włókna mięśniowego. W mojej opinii w pierwszy meczu – który już w piątek o 20:30 – wystąpi para Bednarek – Bielik. Dwóch doświadczonych zawodników, którzy ostatnie miesiące występowali w klubach w miarę regularnie.

Następna stacja – wyspy?

Po dobrym sezonie Bednarka do Kolejorza spływa fala ofert. Szczególnie szerokim echem rozbił się temat zainteresowania 21-latkiem przez brytyjski Southampton. Wszystko przez kwotę, którą Anglicy zaproponowali. Warto nadmienić, że według Transfermarktu obrońca Lecha wyceniany jest na marne 500 tysięcy euro. A wracając do kwoty zaoferowanej przez Southampton, to mowa jest nawet o 5 – 6 milionach euro.

Foto: budzikpoznanski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *