Młodzieżowe Mistrzostwa Europy #1

Do rozpoczęcia Młodzieżowych Mistrzostw Europy pozostało już bardzo niewiele. W piątek, 16 czerwca, organizowane w Polsce mistrzostwa zostaną zainaugurowane meczem Szwecja-Anglia o godzinie 18:00 w Kielcach. Później przyjdzie czas na reprezentację Polski, która zmierzy się ze Słowacją.

Dzień do pierwszego gwizdka to idealny moment, żeby zapoczątkować nasze codzienne podsumowania z mistrzostw, które pojawiać się będą po zakończonych spotkaniach w każdej z trzech grup. O wszystkim, co chcielibyście wiedzieć o tym piłkarskim święcie, które odbędzie się w Polsce, przeczytacie tutaj.

Polskie gwiazdy

Hasło na autobusie reprezentacji Polski brzmi „Stars of today, superstars of tomorrow” i przyznajmy – jest bardzo chwytliwe. Polscy zawodnicy trenują w Lublinie, gdzie też zagrają piątkowe spotkanie. Selekcjoner U21 powołał na ten turniej między innymi Karola Linettego, mającego za sobą solidny występ przeciwko Rumunii w eliminacjach do Mistrzostw Świata, trójcę z Lecha: Kędziorę, Bednarka i Kownackiego, którzy według wielu informacji już niedługo zmienią polski klub na zagraniczny, a Mistrzostwa Europy rozgrywane w Polsce mają być dla nich oknem wystawowym na świat. Nie od dziś wiemy, że Bednarkiem interesują się miedzy innymi klub Premier League czy z Bundesligi. Po Kownackiego – określanego przez włoskie media nowym Lewandowskim – zgłosiła się Sampdoria i też nie zamierza szczędzić na młodym napastniku z Poznania. Sprawa transferów gwiazd „Kolejorza” wyjaśni się zapewne w kilku najbliższych dniach.

Kontrowersyjna decyzja władz Napoli o braku zgody na grę dla Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego z pewnością nie ułatwi zadania Marcinowi Dornie, ale wierzymy, że poukładał tych chłopaków co najmniej na miarę swoich możliwości. Wielu ekspertów stawia Polskę jako faworytów – spokojnie, miejmy chłodne głowy, wielu już się na tym przejechało. Sporą presję może odczuwać między innymi Mariusz Stępiński, mający za zadanie godnie zastąpić napastnika Napoli, a także wspomniany wcześniej Linetty, na którym opierać się będzie cała gra.

Szwedzi w obronie tytułu

Zajęcia na boisku w środę mieli Duńczycy oraz Szwedzi. Ci pierwsi do Polski zawitali we wtorek późnym wieczorem. Reprezentacja Szwecji to zaś obrońca tytułu sprzed dwóch lat. W tym roku szykuje nam się równie zacięty turniej co wówczas. Tytuł dla tego kraju zdobywali wtedy tacy zawodnicy jak John Guidetti, Simon Tibbling czy Kiese Thelin. Dzisiaj koszulkę w szwedzkich barwach ubiera Paweł Cibicki, który jeszcze nie tak dawno wahał się o wyborze kadry między Polską, a wspomnianą Szwecją. Co ciekawe, na tamtych mistrzostwach, w półfinale grały ze sobą wspomniane reprezentacje, czyli Dania i Szwecja.

Faworytem Włochy

Faworytem turnieju rozgrywanego przez ponad dwa tygodnie w Polsce są Włosi. W składzie selekcjonera Luigiego de Biagio znajdziemy takie nazwiska jak Bernardeschi, Berardi czy w końcu jedna z największych gwiazd młodego pokolenia – Gianluigi Donnarumma, bramkarz AC Milan, który ma już za sobą przecież powołania do dorosłej reprezentacji Włoch, a przypomnijmy, że ma dopiero osiemnaście lat. Już w tym momencie ustawiają się w kolejce po niego największe kluby Europy, ale jak sam przyznaje, chciałby pozostać w Mediolanie. Obok Włochów, w Polsce zjawią się także między innymi reprezentacje Niemiec z Gnabrym czy Dahoudem w składzie, ale również Anglia z Pickfordem i Chalobahem. Gwiazd na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy nie zabraknie, bo przecież Portugalia przysyła Renato Sancheza z Bayernu Monachium, który strzelił na Mistrzostwach Europy we Francji bramkę w meczu z Polską, a także Goncalo Guedesa i Joao Cancelo. Wysłanników z największych klubów nie powinno zabraknąć.

W roli „czarnego konia” i niespodzianki upatrywalibyśmy podopiecznych Marcina Dorny, bo przede wszystkim mają zadatki, aby grać w najlepszych europejskich ligach, ale także warto przyjrzeć się poczynaniom Hiszpanii i… Czech na czele z Patrikiem Shickiem i Jakubem Jankto. Jednego możemy być pewni – będzie to wspaniała i emocjonująca impreza, do której śledzenia na Dogrywce – serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi