Kącik trenerski: Jak zachęcić dzieci do piłki nożnej? #1

Czas na pierwszy artykuł w naszym kąciku trenerskim. Dlaczego piłka nożna nie jest już tak popularna wśród dzieci? Jak zachęcić młodych ludzi do uprawiania sportu? Autorem czytadła jest trener WKS Śląsk Wrocław, Michał Maj.

Nastały dziwne czasy. Dzieci już nie grają w piłkę na dworze, tak jak my to robiliśmy. Większość swojego wolnego czasu spędzają przed telewizorami czy komputerami, a w piłkę grają tylko wtedy, kiedy mają trening. Karą dla dziecka nie jest już to, że musi wracać do domu i przerwać zabawę na dworze, tylko to, że na ten dwór musi w ogóle wyjść. Kiedy my spędzaliśmy dziesiątki godzin w tygodniu na podwórkowej grze w „gałę” z kolegami, dzieląc się z nimi niesamowitą pasją jaką jest piłka nożna, dzisiejsza młodzież ma inne pasje – seriale, gry komputerowe czy szeroko rozumiane pojęcie internetu. Czy możliwe jest żeby to zmienić? Czy możliwe jest zarażenie dzieci miłością do futbolu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach ? Czy możliwe jest żeby dzieci znów wyszły na podwórka i trzepaki?

Aby stało się to realne, my, jako rodzice i trenerzy musimy wziąć na siebie odpowiedzialność krzewienia pasji do piłki nożnej w naszych najmłodszych zawodnikach. To na nas spoczywa obowiązek, by sprawić, że futbol stanie się dla naszych pociech atrakcyjną formą spędzania czasu, że stanie się dla nich religią. Jednak, aby to się stało, musimy spełnić kilka warunków.

Piłka nożna ma sprawiać przyjemność

Nic tak nie sprawia przyjemności jak zdobywanie bramek. Należy dobierać środki treningowe dla najmłodszych tak, by przyjemność trafiała do naszych zawodników ze zdwojoną siłą. Trening ma być nauką, która będzie wywoływać uśmiech i przyjemne wspomnienia. Wspomnienia, które sprawią, że w wolne popołudnie dzieci będą chciały spędzać na boisku i wykorzystywać nabyte podczas treningu umiejętności. Musimy starannie analizować jednostki treningowe, by poziom trudności gier był dostosowany do wieku i umiejętności, ale również każdy trening musi być zaplanowany tak, by był intensywny i sprawiał zawodnikom przyjemność. Dzieci przychodzą przecież na trening, aby grać w piłkę, a nie czekać w długich kolejkach. Dzieci chcą mieć piłkę ciągle przy nodze, ciągle chcą strzelać bramki – chcą czerpać radość z gry. Potrzebują w tym naszego wsparcia. To jeden z najważniejszych warunków, który musimy bezwzględnie spełnić. Dzieci muszą czuć, że zawsze mogą na nas liczyć. My jako trenerzy, wraz z rodzicami jesteśmy, dla dzieci najważniejszymi osobami, często autorytetami. Nie możemy dopuścić, by mali piłkarze poczuli, że nie mają naszego wsparcia. Musimy przede wszystkim rozwijać system własnej wartości naszego dziecka oraz jego pewność siebie.

Piłka nożna ma wychowywać

Każdy z nas doskonale wie, że trening piłki nożnej ma za zadanie podnosić zdolności piłkarskie naszych podopiecznych. Pełni on jeszcze jedną ważna rolę: wychowawczą. Ma za zadanie przekazać wartości, które młody piłkarz będzie w stanie wykorzystać w przyszłości, by w zgodzie funkcjonować w społeczeństwie. Od najmłodszych lat musimy wpajać pozytywne wartości i zachowania. Musimy sprawić, żeby każdy czuł się częścią drużyny. Wspólne przywitania przed treningiem, spędzony czas w szatni, okrzyki przed meczem, wspólna radość po wygranym spotkaniu. Wszystko to musimy ubrać w pozytywną aurę, aby sprawiało radość, ale również niosła ze sobą pozytywny wydźwięk. Musimy uczyć szacunku do rywala w pozytywny przecież sposób. Podanie ręki po przegranym meczu i słowo „gratulacje”, zaowocuje w przyszłości nie raz. A sam zawodnik doceni to najlepiej wtedy gdy sam, usłyszy to od rywala.

Piłka nożna ma łączyć

Piłka nożna to piękny sport, dla którego nie ma żadnych barier. Futbol to sport, który może uprawiać każdy, bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie czy wiek. W „gałę” może grać przecież każdy. Dlatego drodzy rodzice, łączcie się w pasji ze swoimi dziećmi! Każdy przecież z nas znajdzie choćby dwie godziny w tygodniu, i zamiast siedzieć z dziećmi przed telewizorem, może wziąć piłkę w rękę i zmierzyć się ze swoimi dziećmi na podwórku. Nie trzeba przecież dużo! Pokażmy im, że my też kochamy piłkę!

Piłka nożna ma inspirować i motywować

Aby sprawić by dzieci, załapały piłkarskiego bakcyla, musimy sprawić, żeby piłką nożna żyły na co dzień. Zabierajmy nasze dzieci na mecze drużyn które kochają. Do dla nich to wielkie przeżycia, które są wielką dawką motywacji. Przecież każdy z nas chciał być jak nasz idol z dzieciństwa. Dziś przecież dzieci są takie same. Ktoś chciałby być jak Lewandowski, ktoś jak Messi, a ktoś jak Ronaldo. Zabierając swoją pociechę na mecz, czy kupując koszulkę ulubionego piłkarza możemy sprawić im nie tylko radość, ale przede wszystkim zmotywować i zainspirować. Nie jeden mały zawodnik, będzie chciał podnieść swoje umiejętności, pracując indywidualnie, by stać się jak swój idol. A przecież o to nam chodzi, prawda?

W dobie wszechobecnej komputeryzacji, musimy pokazać dzieciom, że spędzanie wolnego czasu na boisku czy podwórku z kolegami to bardzo interesująca forma relaksu. Musimy pokazać, że piłka nożna wywołuje uśmiech na twarzy i uczy. Zarażajmy dzieci pasją do futbolu, przecież dzięki temu nauczą się nie tylko gry, ale również funkcjonowania w społeczeństwie, a co najważniejsze będą zarażać miłością do futbolu następne pokolenia.

MICHAŁ MAJ – trener MKS Pogoń Oleśnica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi