Kącik trenerski: Znaczenie diety u dzieci trenujących piłkę nożną #7

Czas dzieciństwa i dojrzewania jest okresem, w którym organizm rośnie najszybciej i potrzebuje odpowiedniej ilości składników budulcowych do prawidłowego rozwoju. Nie jest więc bez znaczenia jakie produkty trafiają na talerz dziecka każdego dnia. Doskonałym przykładem może być układ kostny, który zwiększa swoją szczytową masę aż o 25%! Dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż wapnia i witaminy D. Codzienne treningi, zawody sportowe i mecze, które wiążą się ze zwiększonym wydatkiem energetycznym, przy nieodpowiedniej diecie dziecka mogą powodować zaburzenia odżywiania i mieć bezpośredni wpływ na zaburzenia wzrostu.

Najważniejsze w żywieniu dziecka są odpowiednie nawyki żywieniowe, które decydują o przyzwyczajeniach w przyszłości. Do podstawowych nawyków młodego zawodnika powinny należeć: nawodnienie, systematyczność posiłków oraz jakość jedzenia i regeneracja.
Zapotrzebowanie na wodę dla 7-9 latka to 1,75 l na dobę, a u 10-13 latka to już 2,1 l na dobę. Podczas aktywności fizycznej zaleca się spożywanie przynajmniej 0,5 l wody na godzinę wysiłku.

Jeśli dziecko trenuje 3-5 razy w tygodniu należy bezwzględnie zadbać o odpowiednią ilość dostarczanych kalorii i jakość jedzenia. Podstawą diety każdego człowieka, nie tylko młodego sportowca powinny być warzywa i owoce. Obowiązkowo należy włączyć do jadłospisu 3 porcje warzyw oraz 2 porcje owoców, każdego dnia. Można je spożywać w formie surowej, w postaci sałatek, surówek, czy jako samodzielne przekąski, a także poddane niewielkiej obróbce termicznej, w postaci zup, przecierów, musów, przetworów.

W jadłospisie aktywnego 7-13 latka nie może zabraknąć pełnowartościowego białka w 3 lub 4 posiłkach w ciągu dnia. Najlepszym źródłem są jajka, chude mięso (dobrej jakości drób i cielęcina), ryby morskie i nabiał 9 o ile nie występuje nietolerancja). Bardzo dobre i polecane przez dietetyków są także białka roślinne takie jak rośliny strączkowe, ciecierzyca, soja, orzechy i nasiona.
Do posiłku należy dodać węglowodany złożone o niskim lub średnim indeksie glikemicznym, np. w postaci ryżu, ziemniaków, pełnoziarnistego pieczywa lub makaronu.

Należy pamiętać o odpowiedniej podaży wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które w wieku 218 lat powinny być dostarczane w ilości >250 mg/dzień. Znajdują się m.in. w orzechach, nasionach, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, tłustych rybach morskich i awokado. Należy całkowicie wyeliminować z diety kwasy tłuszczowe, które znajdują się w produktach zawierających utwardzone oleje roślinne. Można je znaleźć w pączkach, chipsach, margarynach, batonikach, ciastkach, niektórych masłach orzechowych (uważnie czytaj etykiety!).
Prawidłowe odżywianie, decydujący czynnik wpływający na wzrastanie oraz rozwój młodego organizmu, wywiera także zasadniczy wpływ na osiągane wyniki sportowe. Młody sportowiec pozbawiony odpowiedniego zapasu substancji energetycznych lub prawidłowego nawodnienia może odczuwać pogorszenie siły, szybkości, wytrzymałości, zmniejszone skupienie i większą zmęczenie, a ponadto jest zagrożony zwiększonym ryzykiem urazu. Odżywianiu nie przypisuje się takiego znaczenia jak uzyskiwanym wynikom. Odpowiednie żywienie sportowców ma im pomóc w uprawianiu danej dyscypliny. Aby ten cel osiągnąć, młodzi zawodnicy nie tylko powinni wiedzieć, co mają spożywać, ale także dlaczego, kiedy i w jakiej ilości. Jak ma się odżywiać sportowiec powinna także wiedzieć jego rodzina (rodzice, dziadkowie, opiekunowie).

PATRYCJA JEZIAK – dietetyk sportowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi